Cumartesi , 26 Eylül 2020

ev » Manşet » ANKARA BAROSU BAŞKAN ADAYI SAĞKAN: “Genç Avukatlarin Sesi Olacağiz”

ANKARA BAROSU BAŞKAN ADAYI SAĞKAN: “Genç Avukatlarin Sesi Olacağiz”

Temmuz 6, 2018 8:25 pm by: Kategori: Manşet, Türkiye ANKARA BAROSU BAŞKAN ADAYI SAĞKAN: “Genç Avukatlarin Sesi Olacağiz” için yorumlar kapalı A+ / A-

5 Temmuz’da yapılan ön seçimde Ankara Barosu Başkan Adayı olarak sandıktan çıkan tecrübeli Avukat Erinç Sağkan, mesleğin sorunlarına yönelik projeler geliştirdiklerini belirterek, meslektaşın özlük haklarını yükseltmenin en büyük amaçlarından olduğunu anlattı. 

SAFRANBOLU GAZETESİ (Haber Merkezi) – Demokratik Sol Avukatlar (DSA) Ankara Barosu Başkan Adayı Avukat R.Erinç Sağkan, “Temsilde Adalet” inancının savunucularından olduğunu belirterek, 0-5 meslek yaşı aralığında bulunan meslektaşlarının da sesi olacaklarını kaydetti.

5 Temmuz’da (önceki gün) yapılan ön seçimde Ankara Barosu Başkan Adayı olarak sandıktan çıkan tecrübeli Avukat Erinç Sağkan, mesleğin sorunlarına yönelik projeler geliştirdiklerini belirterek, meslektaşın özlük haklarını yükseltmenin en büyük amaçlarından olduğunu anlattı.

Avukatlık Kanunu’nda yapılacak yasal düzenlemeyle avukatlara özel bir sandık kurmayı istediklerini dile getiren Sağkan, böylelikle avukatların emeklilik güvencelerinin sandık üzerinden sağlanacağını bildirdi. Ankara Barosu üyelerinin sadece yüzde 10’nun Ankara Barosu Yardımlaşma Sandığı (ABAYS)’na üye olduğunu hatırlatan Sağkan, bu sayının arttırılmasının hedefleri arasında olduğunu kaydetti. Böylelikle, ABAYS’ın çağın koşullarına uygun ve meslektaşların ihtiyaçlarına cevap verebilecek konuma geleceğini dile getirdi.

Uygulanabilir nitelikte bir Avukatlık Kanunu’nun yasalaşması konusunda Ankara Barosu’nun baskı grubu niteliğini TBMM’ye yansıtacağını kaydeden Sağkan, “Avukatlık itibarının gerçek anlamda sağlanması, avukatların meslek alanlarının genişletilmesi, avukatlık sınavı, yeşil pasaport ve özellikle işçi avukatların sömürülmesinin önüne geçecek yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesi için etkin ve süreklilik arz eden çalışmalar içerisinde yer alacağız” diye konuştu.

“BARO MECLİSİ OLUŞTURULACAK”

Göreve geldiğimizde ilk yapacaklarımızında arasında olan Baro Meclisi’ni oluşturmaya ilişkin yönetmeliğin hazırlanması için çalışmaları başlattıklarını belirten Sağkan, Baro Meclisi’nin Ankara Barosu seçimlerinde grupların aldığı oy oranları gözetilerek temsilde adalet sağlayacak şekilde oluşturulacağını anlattı. Baro Yönetim Kurulu’nun merkez ve kurullarının çalışmalarını değerlendirmek ve önerilerde bulunmak için Baro Meclisi’ne yetki vereceğini dile getiren Sağkan, genç avukatların da sesi olacaklarını bildirdi. Sağkan, sözlerine şöyle devam etti.

 “0-5 meslek yaşı aralığında bulunan meslektaşlarımızın Avukatlık Kanunu gereğince yönetim kurulu üyesi olmamaları nedeniyle gerek temsilde adaletin sağlanması gerekse mesleğin ilk yıllarında bulunan meslektaşlarımızın yaşadıkları sorunların Baro Yönetim Kurulu’nda bizzat bu sorunları yaşayan meslektaşlarımızın katımı ile daha etkin ve sonuç odaklı çözüme kavuşacaktır. Bu yaş grubunda bulunan meslektaşlarımız arasından belirlenecek 5 avukat Yönetim Kurulu toplantılarına katılarak söz sahibi olmaları sağlanacaktır.”

ANKARA BAROSU BAŞKAN ADAYI SAĞKAN: “Genç Avukatlarin Sesi Olacağiz” Reviewed by on . 5 Temmuz’da yapılan ön seçimde Ankara Barosu Başkan Adayı olarak sandıktan çıkan tecrübeli Avukat Erinç Sağkan, mesleğin sorunlarına yönelik projeler geliştirdi 5 Temmuz’da yapılan ön seçimde Ankara Barosu Başkan Adayı olarak sandıktan çıkan tecrübeli Avukat Erinç Sağkan, mesleğin sorunlarına yönelik projeler geliştirdi Rating: 0
6.022 okunma

hakkında yonetmen

scroll to top